Ha-Ga. Obrazki z życia (recenzja)
Badania pokazują, że postaci kobiecych wzmiankowanych w podręcznikach historii było tylko 10 procent. Po odrzuceniu postaci fikcyjnych ten wskaźnik spada do 2-3 procent.
Dlaczego ciągle i nagminnie pomija się, dyskryminuje i zapomina o dokonaniach płci żeńskiej?
Moim zdaniem trzeba ten stan rzeczy szybko zmienić i oddać im sprawiedliwość oraz należne im miejsce na kartach historii
Świetnym przykładem dobrej zmiany w tym temacie jest książka „Ha-Ga. Obrazki z życia” napisana przez Agatę Napiórską. Ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy. To biografia Anny Gosławskiej-Lipińskiej, znakomitej polskiej rysowniczki satyrycznej. Artystka przez czterdzieści lat tworzyła prace dla „Szpilek”.
Autorka stara się wydobyć z cienia niezwykle utalentowaną kobietę, która miała talent i głowę pełną pomysłów.
„Rysowniczką zostałam przez przypadek” – mówiła. “Zrobiłam jeden rysunek, potem drugi i nim się obejrzałam, byłam już rysowniczką satyryczną”
„Ha-Ga. Obrazki z życia” to starannie dopracowana i napisana świetnym językiem biografia. Znajdziemy w niej prace artystki, duży zbiór prywatnych listów i zdjęć z albumów rodzinnych. Poznamy jej dzieciństwo, młodość, przebieg kariery. Dowiemy się też o jej miłościach, przyjaciołach, relacjach z córką Zuzanną.
W książce znajdziemy wiele nazwisk polskich artystów: malarzy, pisarzy, poetów oraz miejsc, które dobrze znamy i takich, których już nie ma.
Z okładki patrzy na nas bohaterka. Jej wzrok hipnotyzuje i zachęca do lektury.
„Ha-Ga. Obrazki z życia” to wspaniała biografia o niezwykle zdolnej i twórczej kobiecie, która posiadała wyobraźnię, spostrzegawczość i poczucie humoru.
Pochłonęłam ją w jedno popołudnie. Jest znakomita. Gorąco polecam 👍.
Wydawnictwo: Marginesy